Valev Sisov: mees, kes hoiab ülal Lüllemäe spordivaimu

25.09.2020

„Õpetajad ja lapsevanemad, need on meil nagu väike kogukond suurema sees ja kõik mis vaja, tehakse ära ühiselt,“ ütleb Valev Sisov, kes on Lüllemäe Põhikoolis kehalise kasvatuse õpetaja ja lapsevanem ühtaegu, kodukandi jaoks aga enamatki – just tema on üks nendest, kes hoiavad siinset spordivaimu.

Valev Sisov on Karula-Lüllemäe Tervise- ja Spordikeskuse eestvedaja. Ta loob lüllemäelastele üha uusi võimalusi liikumiseks ning on üleüldse aktiivne kogukonnaliige, kes teeb pigem ise kui jääb tegijat ootama. Valevi sõnul on päris tihti millegi ära tegemiseks vaja koolis seljad kokku panna, sest kõige jaoks ei ole eelarves raha ette nähtud. Näiteks meediaruum, mis oli õpetajatel üks viimane projekt. Sisustus oli ostetud, kuid remonditööd tehti oma jõududega: kes lihvis, kes pahteldas, kes oli maaler – igaüks leidis oskustele kohase töö. „Me õpetajatega ei olegi osanud nii mõelda, et midagi jääb tahtmise  või raha puudumise taha pidama.“

Ka septembri päikeselisel pühapäeval oli koolipere välja tulnud – töö ootas tegemist. Kohendamist vajas kooli staadionile paigaldatud uhiuue madalseiklusraja ümbrus, radade alla laotati heledat ja lõhnavat puiduhaket – ikka selleks, et lastel turnides püksipõlved puhtaks jääksid ja kukkumine pehmem oleks. „Rada sai valmis augustis, kuid paberimajandus, näiteks ametlik kasutusluba jms on veel vormistada,“ täpsustas Valev ja märkis, et lapsed kutsuvad seiklusrada hoopiski oravarajaks. „Oravarada oli tegelikult ka eelmine – kõrgseiklusrada -, mis asus siinsamas, 15 meetri kõrgusel. Kõrgraja vanus oli 15 aastat ja selle aja peale oli see juba amortiseerunud“.

Valev on Karula spordielu hing, ütlevad lüllemäelased, mees ise suuri kiidusõnu enda kohta kuulda ei taha. „Karula on olnud traditsioonidega paik spordielu mõttes veel enne, kui mina siin asjadega tegelema hakkasin. Juba ammu enne, kui ma ise siin koolis käisin,“ märgib mees ja selgitab, et siinne elanik on ta alates seitsmendast eluaastast, mil Lüllemäe koolis esimesse klassi astus. „Köstrijärve ääres oli Kalevi spordibaas. Selle tegevuse hääbudes oli madalperiood, kuid siis hakkasid paar kohalikku spordihuvilist tegutsema: tehti suusarajad ja suusamägi korda, korraldati võistlusi. Tingimused ja võimalused on olnud kogu aeg olemas olnud.  2000. aastal moodustasime spordiklubi eesmärgiga ise üritusi korraldada ja sealtmaalt saigi hakatud tõsisemalt tegelema. Meil olid suusamatkad, rattareeded, pallipäevad, triatlon … Viimast tegime koostöös Kaikamäe MTÜga Õdre järve ääres. Sügisel olid käimissarjad. Siiani toimetame suusamatkade, rattareedetega, toimub laskevõistlus Karula Karikas ja Valgamaa jooksusarja etapina on toimumas Lüllemäe mägede jooks.“

Valevi sõnul on kohalikes inimestes spordipisik sees ja nende kaasamine ei ole raske. „Keda me millegipärast välja pole veel saanud, on nö noored täiskasvanud, vanuses 20+, oleme küll püüdnud  nii ja naa. Hästi aktiivsed ollakse aga siis, kui omal juba lapsed ja  vanuses 40+, kui on hakatud rohkem panustama tervislikele eluviisidele,“ tõdeb spordimees.

Just suusasport on Karula kandis au sees, kuid viimastel aastatel on lumega kehvasti olnud. „Kaks viimast aastat on olnud lausa  ekstreemsed, kuid kunstlume võimalus on olemas ja seda on saanud ka kasutada, tõsi küll, eelmisel aastal sai seda teha vaid kahel nädalavahetusel – miinuskraade otseselt ei olnudki. Talvedel, mil lund ei ole ega tule, kasutame muid võimalusi: lasketiir, ronimine, jõusaal, terviserada,“ on Valev Sisov optimistlik. Kõnealusest terviserajast, mis saab alguse otse kooli vastas asuvalt mäenõlvalt, on Karula-Lüllemäe Tervise- ja Spordikeskuse hooldada 5 km. Rada lõikub Karula rahvuspargi matkarajaga ning see on hea võimalus teekonda pikendada.

Üks „Valevi teemadest“ on laskimine. Külakeskuse nullkorrusel paiknev lasketiir, mis on koolilaste hulgas populaarne koht, on uus nii sisult kui vormilt. Vallalt saadi ruumid, erinevate projektide toel relvad ja inventari, lisaks tubli panus kogukonnalt – nii see sündis. Nullkorrusel paikneb ka ronimissein ning treeningud sellel on samuti õpilaste seas popid. „Laskmine on olnud Lüllemäe koolis hästi pika traditsiooniga spordiala, võimalused olid loodud ja nende pealt oli hea jätkata. Muretsesime korralikud relvad, varasemad vedrupüssid ei olnud lastesõbralikud ja head kasutada. See siin töötab suruõhuballooni pealt, on lihtne, vinnastamiseks ei lähe vaja jõudu,“ tutvustab Sisov kaasaegset sportrelva.

Tervisekeskus ja spordiklubi on Valev Sisovi sõnul loodudki ennekõike mõeldes kohalikule kogukonnale ja koostööle kooliga. „Kuna olen ise siin õpetaja, on lihtne teha kehalise kasvatuse tund tervisekeskuse jõusaalis või minna lasketiiru või ronimisseinale, piisab vaid, kui kooskõlastada treeneriga. Ka mängu- ja spordiväljakute asukohad on valitud selle mõttega, et koolilapsed saaksid neid kasutada.“

Kõik need spordijutud said aetud Lüllemäe Põhikooli staadionil „oravaraja“ korrastamise taustal. Lüllemäe Põhikooli direktor Jana Tiits, kes kolleegidega töist pühapäeva jagas, kiidab väikese kooli ühtehoidvat meeskonda ja peab Valev Sisovit ehedaks näiteks. „Valev ongi selline, et tema kunagi ei kurda, vahel tuleb talle ise appi tõtata, et ta ennast liiga ära ei koormaks.“ Direktori sõnul on Valev tore kolleeg. „Minule isiklikult, kui ma siia kooli tulin neli aastat tagasi, oli tema üks neist, kes oli kohe nõu ja jõuga abiks, et siin asjad korda seada ja uuesti üles ehitada. Kooli jaoks on ta oluliselt rohkem kui kekaõpetaja. Ta on sädeinimene meil – hea huumorimeelega, aktiivne, haarab võimalustest. Kasvõi see madalseiklusrada siin: see on imeline, lapsed armastavad seda.“

Jana Tiits ütleb, et koolijuhina on ta väga õnnelik, et õpilastel on palju võimalusi nii sporditegemiseks kui vaba aja veetmiseks, samas tõdeb, ka murekohti on. „Meil on suur territoorium ja korralik staadion, kuid kõik tahab uuendamist: kõige enam rajakatted ja palliplatsid. Oleme saanud küll järgemööda korrastada, kuid ka tulevikuks on suured plaanid valmis. Hea, et meil on värskelt renoveeritud võimla.“

Valev Sisovil tegemisi jagub, ja mitte ainult Lüllemäel. Ta on lisaks tegev Valga staadioni jõusaalis, olles seal juhendaja. „Siin lõpetan ja kohe teise kohta edasi. Vahel tunnen, et ei jõua teha nii nagu võiks ja saaks. Siis ongi hea, et saan oma kaaslastele toetuda ja delegeerida meeskonnasiseselt. Meil on hea koostöö.“ Sellega oli mõeldud nii Lüllemäe kooli kui Karula-Lüllemäe Tervise- ja Spordikeskuse meeskonda. „Kuni on eestvedajaid, kes tegelevad alaga, mis neid köidab, siis selle asjaga on korras, see toimib“ võtab Valev lihtsalt kokku kogukondade toimimise põhimõtte.

Tekst ja foto: Lea Margus